«On ne peut rien enseigner à autrui. On ne peut que l'aider à le découvrir lui-même.»

Galilée        

 

 

GSÜÖSYS (Galatasaray Üniversitesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı)

 

Galatasaray Üniversitesi İç Sınav kılavuzu

Galatasaray Üniversitesi hakkında

Galatasaray Üniversitesi İç Sınavı hakkında

Nasıl bir çalışma politikası izlemeliyim?

Galatasaray Üniversitesi İç Sınavına yönelik eğitimler

Geçmiş yıllarda çıkmış sorular ve yanıtları

SSS

 

Galatasaray Üniversitesi İç Sınav kılavuzu

2013 İç Sınav Kılavuzu için tıklayınız 

 

Galatasaray Üniversitesi, Türk-Fransız anlaşması sonucu 1992 ylında kurulan bir devlet üniversitesidir ve yeri Ortaköydedir.
Hukuk, Uluslararası İlişkiler, İktisat, İşletme, Siyaset Bilimi, İletişim, Felsefe, Sosyoloji, Karşılaştırmalı Dilbilim ve Uygulamalı Diller, Matematik, Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği Branşlarında eğitim vermektedir
Web Sitesi: www.gsu.edu.tr
 
Galatasaray Üniversitesi öğrencilerinin 50% sini ÖSYM’nin uyguladığı sınavlarla seçmekte geri kalanını da İç Sınav sonucu belirlemektedir. İç Sınav ile seçilen öğrenci kontenjanının yarısı Galatasaray Lisesi öğrencilerine diğer yarısı ise Türkiye'de Fransızca öğretim yapan okullara ayrılmıştır.
Galatasaray Üniversitesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı, LYS’den önce, Mayıs ayının sonlarında uygulanmaktadır ( Bu yıl 20 Mayıs 2010)
Galatasaray Üniversitesi İç Sınavı iki basamaktan oluşmaktadır.
İlk basamak ortak olup Türkçe, T.C İnkılap Tarihi, Matematik, Fransızca, Fizik, Kimya, Biyoloji, Coğrafya, Genel tarih konularından sorular gelmektedir.
İkinci basamakta ise Sayısal bölüm öğrencileri, Matematik, Fizik, Kimya, diğer branşlardaki öğrenciler ise Fransızca(kompozisyon), Fransızca, Türkçe ve Türk Edebiyatı, Felsefe, Sosyoloji konularından sorumlu olacaklardır.
İç Sınav’ın geçerli sayılabilmesi için öğrencilerin LYS’de ilgili alanlarda ilk 25000’ e girmeleri gerekmektedir⁽¹⁾.
 
Bunun cevabı, istediğiniz bölüme göre farklılıklar göstermektedir; Hukuk bölümü gibi popüler bir bölüm için ayrı bir çalışma gerekir, biz öncelikle diğer bölümleri tercih eden öğrenciler için yanıt arayalım;
Bildiğiniz gibi İç Sınav'ınızın geçerli sayılabilmesi için öncelikle alanınızda ilk 25000'e girmeniz gerekiyor⁽¹⁾. Bu da Fransız okullarında okuyan öğrenciler için ulaşılması çok da kolay olan bir hedef değil. Bu nedenle ağırlık kesinlikle YGS LYS çalışmasına verilmeli. ( LYS başarısının altında aslında okul derslerinde alınan temelin yattığı unutulmamalı ) 25000 barajını aşan öğrenciler zaten belirli bir bilgi birikimine sahip öğrencilerdir, sadece sınav soru tiplerini önceden inceleyip eksikleri yönünde çalışma yapıp hazırlanmaları yeterlidir.Bunu çok daha kısa sürede yapmak için www.icsinav.com sitesi aracılığı ile düzenlenen hızlandırılmış kursları takip edebilirsiniz.
Hukuk bölümüne talep ise oldukça fazladır, bu nedenle sadece ilk 25000'e girmek yeterli olmayacaktır, burada İç Sınav başarısı önem kazanmaktadır, bu nedenle YGS LYS çalışmasının yanında sadece İç Sınav'a yönelik çalışmalar yapmak gerekmektedir. Bu programlar için sitemizi veya yine www.icsinav.com sitesini takip etmenizi öneririz.
 
 
Galatasaray Üniversitesi paralı bir üniversite midir?
Galatasaray Üniversitesi, Galatasaray Lisesi gibi bir devlet okuludur, devlet okullarında ödenen makul harçlar vardır
 
⁽¹⁾- Mühendislik Ve Teknoloji Fakültesinin bölümleri ile Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünü tercih eden adayların LYS yerleştirme puanına göre sıralamada MF-1 , MF-2, MF-3, MF-4 puan türlerinden en az birinden ilk 25000 adayın (buna tekabül eden yerleştirme puanının üzerinde puan alan) içinde yer alması;
- Sosyal Bilimlerin bölümleri ile Fen Edebiyat Fakültesi karşılaştırmalı Dilbilim ve uygulamalı Diller Bölümünün Fransız Dili ve Edebiyatı programını tercih eden adayların ise, LYS yerleştirme puanına göre yapılan sıralamada TM-1, TM-2 , TM-3, TS-1 , TS-2 puan türlerinden en az birinden ilk 25000 adayın (buna tekabül eden yerleştirme puanının üzerinde puan alan) içinde yer alması ;
- Her iki alanda tercih yapan adayların,ilgili alanın şartını yerine getirmesi zorunludur.
 
Galatasaray Üniversitesi İç Sınavı ile ilgili bilmek istediğiniz her şey için